top of page

andrássyho obrazáreň

5. október 2023 | 18.00

MIKI SKUTA klavír

& THE FUTURE SYMPHONIC ORCHESTRA (SK)

NORA SKUTA klavír (SK)

MIKI SKUTA klavirista, skladateľ, gitarista, sám sa ale najradšej označuje za hudobníka. Toto slovo v súčasnosti dostalo síce jeden pejoratívny podtext, ale pre Mikiho Skutu to vyjadruje súhrn zložiek hudobného talentu, z ktorých sa skladá konečný talent daného muzikanta.

Na hudobnej škole v Komárne študoval klavír. Ako trinásť ročný už hral na gitare v rockovej kapele. Na konzervatórium ho prijali do druhej triedy, a vo februári štvrtej triedy bol prijatý na Vysokú školu múzických umení v Bratislave. V rokoch 1982-83 získal štipendium na štúdium v Paríži. Od skončenia štúdií do súčasnosti Miki Skuta je tzv. “slobodným umelcom”. 

Ako klavirista “vážnej hudby” bol pozvaný na rôzne medzinárodné festivaly: “The Piano” - Budapest, “Bach Unwrapped” - London, “BHS” - Bratislava, “Warsaw Autumn”, “Liszt Fesztivál” - Budapest-Gödöllő, “Konvergencie” - Bratislava, ďalšie recitály mal aj v Salzburgu, v Paríži, v Zürichu, v Berlíne, v Cannes - MIDEM, Pianomania - Belgicko, atď. Ako sólista vystupoval so Slovenskou filharmóniou, so Slovenským komorným orchestrom, so Symfonickým orchestrom Slovenkého rozhlasu, so Štátnou filharmóniou Košice, s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, so Savaria Symphony Orchestra,  so Symphony Orchestra Danubia, s dirigentami ako Bohdan Warchal, Robert Stankovský, James Judd, Daniel Gazon, Oliver von Dohnányi, atď. 

Ako komorný hráč spolupracoval vyše 15 rokov so salzburgským huslistom, Benjaminom Schmidom, s ktorým absolvoval približne 150 koncertov, medzi inými aj v koncertnej sále “Musikverein” vo Viedni, kde popri Bartókovi, Lutoslavského, Berga zazneli aj skladby od M. Skutu. 

Ďalšou komorou partnerkou je jeho manželka Nora Skuta, s ktorou si v roku 1996 založili klavírne duo. Po koncertoch v Berlíne, v Krakove, v Salzburgu, v Linzi, v Ľvove, v Bratislave, v roku 2018 natočili “koncertný film” pre RTVS. Na tomto koncerte bol prítomný aj Paolo Fazioli, svetoznámy výrobca klavírov, ktorý hneď po koncerte pozval klavírne duo na vystúpenie v Sacile, kde značka Fazioli má svoju koncertnú sálu. Klavírne dou naposledy vystúpilo vo Veľkej sále Slovenskej filharmónie v rámci BHS - 2021. 

Ako jazzový klavirista, M. Skuta bol aktívny od roku 1989 približne do roku 2008. Spolupracoval so všetkými výraznými slovenskými jazzmanmi. V roku 1992 dostal pozvanie do medzinárodného súboru v Rakúsku, ktorý fungoval pod vedením Christiana Muthspiela (cca 60 koncertov) . Vďaka tejto spolupráce bol pozvaný ako lektor na medzinárodné hudobné kurzy v Klagenfurte, nadviazal kontakt s vyššie uvedeným B. Schmidom, spolupracoval s pozaunistom Bertlom Mütterom, s Angelikou Kirschlager, a ďalšími rakúskymi hudobníkmi, ktorí medzi inými vystúpili aj na profilovom - jazzovom CD “Identity” Mikiho Skutu. 

program

Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)       Koncert pre klavír a orchester f mol BWV 1056                                                   Allegro                                                 Adagio                                                 Presto

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791) Koncert pre klavír a orchester A dur č. 23, KV 488                                               Allegro                                                 Adagio                                               Allegro assai

 

Johann Sebastian Bach                             Koncert pre dva klavíry a orchester  BWV 1061                                                   Allegro                                                 Adagio ovvero Largo                               Fugue

Ďalej spolupracoval s radom vynikajúcich hudobníkov z rôznych žánrov: Juraj Bartoš, Juraj Čižmarovič, Oskar Rózsa, Andrej Šeban, Zuzana Mojžišová, Mark Feldman, Christian a Wolfgang Muthspiel, Elisabeth Kulman a mnohí ďalší. 

V posledných rokoch Skuta sa venuje stále viac času komponovaniu. Je pravda, že ako skladateľ má na konte už niekoľko hodín hudby ( 3 jazzové CD, hudba k rozprávkam, Konzert für Violine und Kammerorchester, popové pesničky, CD “Karma” ) no v súčasnosti dostal ponuky na dve filmové hudby, ponuku na skomponovanie projektu inšpirovaný dielami Stravinského a Debussyho, a v blízkej budúcnosti zaznie jeho hudba na prehliadke módneho dizajnéra Marcela Holubeca. 

Miki Skuta bol vyznamenaný cenou Frica Kafendu, je držiteľom ceny “Krištáľové krídlo”, bol nominovaný na cenu Tatra banky, na cenu “Radiohead”. Kniha “1001 recordings you must hear befor you die” považuje jeho nahrávku Bachových Goldbergových variácií za jednu z najpozoruhodnejších nahrávok tejto skladby. Jeho interpretáciu, improvizácie, skladby je možné vypočuť si na cca. 40 CD, a mnohé z nich aj na streamovacích platformách. 


NORA SKUTA absolventka VŠMU v Bratislave u Daniely Varínskej, si svoje štúdia zdokonaľovala v Banff Centre for the Arts v Kanade, na majstrovských kurzoch u Zoltána Kocsisa v Szombathely, Rudolfa Kehrera vo Weimare, Lazara Bermana a Eugena Indjica.

V súčasnosti žije ako umelec v slobodnom povolaní a je jednou z najvýraznejších,  medzinárodne aktívnych hudobníkov na Slovensku. Je vyhľadávanou komorou i sólovou hráčkou a zanietenou interpretkou súčasnej hudby. 

Zúčastnila sa na mnohých unikátnych projektoch, stála pri zrode početných diel súčasných autorov, uviedla mnoho premiérovaných skladieb.Vystupovala na stredoeurópskych medzinárodných festivaloch  (BHS, Melos Étos, Večery novej hudby, Konvergencie, Pražské jaro, festivaly novej hudby v Prahe, Ostrave, Olomouci, Donaueschingen, Wittener Tage fūr Neue Kammermusik, Grenzenlos-Berlín, Eclat-Stuttgart, Kunstfest -Weimar, Contrasts-Lvov, Varšavská hudobná jeseň, Music Gardens-Varšava, Miláno Música, Traiettori Parma, London Ear festival, Arcus Temporum-Pannonhalma, Victoria international arts festival- Malta, Dialóge -Salzburg, Biennale Salzburg, Mozartwochen, Aspekte, stART - Salzburg, Salzburger Festspiele, Bregenzer Festspiele, Klangspuren-Schwaz,  Wien Modern...

Ako sólistka spolupracovala so Slovenskou filharmóniou, Košickou filharmóniou, ŠKO Žilina, Bratislavskými sólistami, Cappellou Istropolitanou a mnohými významnými osobnosťami - skladateľmi, dirigentmi, interprétmi hudobnej scény: ako Robert Cohen, Xavier Phillips, László Fenyö, Isabelle van Keulen, Vladimír Mendelssohn, Sigune von Osten, Beth Griffith, Johannes Kalitzke, Arturo Tamayo, Daniel Harding, György Kurtág, Helmut Lachenmann, Georg Friedrich Haas, Friedrich Cerha, Beat Furrer, HK Gruber, Peter Ruzicka, Gerd Kühr, Klangforum Wien, Amadinda percussion group, Louis Andriessen, Zygmunt Krauze, Sofia Gubaidulina, Salvatore Sciarrino, Vinko Globokar, Simon Steen -Andersen, Rebecca Saunders, Elena  Mendoza, Isabel Mundry, Tristan Murail, John Cage, Steve Reich...

Bola spoluzakladateľkou súboru Opera aperta ensemble, pravidelne vystupuje v klavírnom duu so svojím manželom Mikim Skutom. Od roku 2009 je prvou klaviristkou  súboru OENM/Österreichisches ensemble für Neue Musik v Salzburgu. 

Jej početná diskografia obsahuje zväčša  komorné nahrávky v duových formáciách (violončelo -klavír, dva klavíry, klarinet-klavír) a profilové CD niekoľkých slovenských skladateľov. Sólovo nahrávala pravidelne pre americké vydavateľstvo MMC, jej nahrávky sú však zaznamenané aj u Naxos a NEOS. Jej sólový album John Cage - Sonáty a interlúdiá pre preparovaný klavír  (Hevhetia 2005) je v domácich aj zahraničných odborných kruhoch vysoko hodnotený. V Londýne bolo v januári 2007 CD vybraté do vychádzajúcej knihy renomovaného kritika BBC Music  Magazine, Rogera Thomasa : 1001 Classical CDS You must hear, before you die. 

MAPA

Lipová 122, 049 41 Krásnohorské Podhradie

bottom of page