top of page

Synagóga

16. JÚN 2023 | 18.00

ANDREA VIZVÁRI soprán (SK)

IWONA WALL alt (PL)

MIROSLAV DVORSKÝ tenor (SK)

GUSTÁV BELÁČEK bas (SK)

EVA VIRSIK klavír (SK/USA)

ANDREA VIZVÁRI študovala operný spev na Konzervatóriu v Bratislave v triede Dagmar Bezačinskej-Podkamenskej. Pod jej vedením vyštudovala aj VŠMU v Bratislave. Na pôde Detmoldského divadla v Nemecku absolvovala 3-mesačnú študentskú stáž (s rolou Oscara z opery Maškarný bál – G. Verdi), ďalej sa zúčastnila na majstrovských speváckych kurzoch u Sone Ghazarian, Petra Dvorského a Zlatice Livorovej. Úspešne sa presadila na mnohých domácich i medzinárodných speváckych súťažiach: Medzinárodná spevácka súťaž I. Godina (1. cena, Cena publika), Súťaž slovenských konzervatórií v Bratislave (1. cena), Medzinárodná spevácka súťaž M. Schneidera Trnavského (2. cena, Cena intendanta Lipskej opery, Cena prezidenta Kanadského lyrického divadla, Cena Hudobného centra), Medzinárodná súťaž A. Dvořáka (laureátka súťaže),

Medzinárodné interpretačné kurzy Sommerakademie Prag – Wien – Budapest (Cena za najlepšiu interpretáciu). Roku 2010 jej časopis Hudobný život udelil cenu „Objav roka 2010“ za rolu Elvíry v opere Puritáni.

K jej najúspešnejším vystúpeniam patria  koncerty  v New Yorskej Carnegie Hall, Viedenskom Musikvereine, National Concert Hall-Dublin a galakoncert v Lyricque opera v kanadskom Montreale, koncerné turné v Írsku, Holandsku, USA, Maďarsku a Poľsku.  Ďalej koncerty so Štátnym komorným orchestrom Žilina (open air koncerty v Trenčíne), so Slovenskou filharmóniou, s Pražskou komornou filharmóniou na Janáčkovom festivale v Ostrave, so Štátnou filharmóniou Košice a koncertné prevedenie opery La serva padrona  s umeleckým súborom Musica Aeterna. Na BHS 2012 spievala  Andrea Vizvári sopránový part v premiérovom uvedení  diela Carla Orffa Trionfo di Afrodite pod dirigentským vedením Alexandra Rahbariho a na Jesennom festivale 2012 v Banskej Bystrici  účinkovala v Requiem od Andrew  Lloyd Webbera.

program

Gioachino Rossini (1792 - 1868)   

Les soirées musicales / Hudobné soirée                  La Promessa / Sľub                                

Il Rimprovero / Výčitka                            

La Partenza / Odchod                            

L´ Orgia /                                            

L´Invito / Pozvanie                                

La Pastorella delle Alpi / Pastierka na horách           La Gita in Gondola / Výlet na gondole      

La Danza / Tanec                                  

La Regata Veneziana / Benátska regata    

La  Pesca / Rybačka                              

La Serenata / Serenáda                         

Marinai / Námorníci

Ešte ako študentka (2006), debutovala v SND s koloratúrnou postavou Ľadovej princeznej v opere Martin a Slnko. V tom istom roku sa s veľkým ohlasom predstavila ako Kráľovná noci vo Volksoper  vo Viedni, kde hosťovala aj v nasledujúcej sezóne.  Ďalej pokračovala v hosťovaní na domácej scéne rolou Najade v opere Ariadna na Naxe, s ktorou hosťovala aj v Miškolci a v Prahe s Operou SND. Roku 2009 hosťovala opäť  ako Kráľovná noci v Lipskej opere.  Od sezóny 2009-2010 je členkou  ansámblu SND, kde ju diváci môžu vidieť ako Mussetu (Bohéma), s ktorou hosťovala aj na Pafos Aphrodite Festival, Violettu Valery (La Traviata), Elvíru (Puritáni),  Gildu (Rigoletto),  Zerlinu (Don Giovanni), Prvú dámu (Čarovná flauta), Adelu (Netopier),  Serviliu (La clemenza di Tito), Marzelline (Fidelio), Frasquitu (Carmen), Despinu (Cosi fan tutte), Zuzanku (Figarova svadba). Od roku 2011 je stálou hosťkou Janáčkovho divadla v Brne, kde účinkuje ako Violetta v opere La Traviata a Titania v opere Sen noci svätojánskej od Benjamina Brittena.

V máji 2013 sa stala absolútnou víťazkou talianskej medzinárodnej súťaže Trofeo la Fenice  v Lucce - rodnom meste skladateľa Giacoma Pucciniho, okrem toho získala aj Cenu publika. 

K jej ďalším úspechom patrí  účinkovanie na letnom festivale na zámku Turn und Taxis v Regensburgu 2013 (Nemecko), kde s Národným divadlom Brno hosťovala  ako Violetta Valery vo Verdiho  opere La Traviata. Pri príležitosti štátnej návštevy prezidenta Slovenskej republiky v Dánsku a Holandsku účinkovala Andrea Vizvári spolu s klaviristom Mariánom Lapšanským na koncertoch venovaných dánskej a holandskej kráľovnej a ich rodinám.

V auguste 2018  účinkovala na festivale Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde  spievala sopránový part v Beethovenovej 9. symfónii.

 

IWONA WALL ukončila s vyznamenaním Hudobnú akadémiu Jana Paderewskeho v triede Anny Jeremus-Lewandowskej a súkromnú spevácku školi v Poznani v triede Jadwigy Gałęskej-Tritt. Od detstva bola členkou súboru Tirlitonki, s ktorým účinkovala na mnohých pódiách v Poľsku i zahraničí. Je víťazkou viacerých národných i medzinárodných súťaží. Svoje vokálne umenie si zdokonaľuje na rôznych majstrovských kurzoch u takých osobností, ako sú Mariusz Kwiecień, Jose Maria Florencio, Valerie Girard, James Gray, Jacek Laszczkowski, Przemysław Neumann, Maciej Figas, Aleksander Gref, Jan Zarzycki, Richard Halton, Jadwiga Rappé.

Od roku 2014 je členkou hudobnej spoločnosti  Scola Cantorum Posnaniensis, s ktorým realizovala množstvo hudobných a edukačných projektov. Roku 2015 účinkovala na festival Mozart OFF, ktorý organizovala Varšavská komorná  opera.  Realizovala postavu Lucje v opere Zamek na Czorsztynie v divadle Grudziadz a rolu Jadwigy v študentskom predstavení Straszny Dwór pod vedením Krzysztofa Cicheńskieho vo Veľkom opernom divadle v Poznani. Roku 2020 sa predstavila v úlohe Dorabelly v Mozertovej opere Cosi fan tutte vo Veľkom divadle v Łódźi a roku 2021 debutovala v Baltickej opere v Gdańsku ako Kate v opere Madame Butterfly pod vedením  Romualda Wilcza- Pokojskieho. Od roku 2020 je členkou súboru Bellcanti band, s ktorým realizuje rôzne projekty na národných pódiách. Od októbra 2022 spolupracuje na projekte Pieseň Veľkého divadla vo Wrocławe a od januára 2023 je členkou divadla Cortiqe Theater v Poznani. 

 

MIROSLAV DVORSKÝ študoval spev na štátnom Konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení v Bratislave a v Studio perfezionamento v milánskej La Scale. Jeho úspešná kariéra začala  roku 1983 v Opere Slovenského národného divadla, kde v máji 1983 debutoval v postave Nemorina v Donizettiho opere Nápoj lásky. Roku 1986 sa stal sóĺistom Opery Slovenského národného divadla a neskôr aj sólistom viedenskej Staatsoper. Je víťazom viacerých medzinárodných súťaží. Patrí k medzinárodne uznávanej speváckej elite, ktorá sa prezentuje na najvýznmnejších scénach Európy a zámoria. Miroslav Dvorský patrí k hosťom popredných operných domov, napríklad Royal Opera House Covent Garden London, Teatro alla Scala Miláno, Deutsche Staatsoper Berlín, Deutsche Oper Berlín, Sächsische Staatsoper Drážďany, Staatsoper Viedeň, Teatro dell’Opera di Roma, New National Theatre Tokyo, Teatro Carlo Felice Genova, Teatro del Maggio Musicale Fiorentino Florencia, Opera La Ville de Marsille, Cincinnati Opera, Canadian Opera Toronto, Národní divadlo a Státní opera Praha, Opere National de Paris Bastille, San Francisco Opera, Teatro Comunale Bologna a ďalších.

Miroslav Dvorský býva hosťom koncertných pódií napr. v Lille, Paríži, Miláne, Salzburgu, Viedni, Drážďanoch, Gewandhaus Leipzig, Wiener Konzerthaus, Wiener Musikverein, Stefaniensaal Graz, Salle Playel Paris a významných hudobných festivalov, ako sú Wiener Festwochen, MDR Musiksommer, Schleswig-Holstein Musik Festival. Jeho spolupráca sa spája s menami svetových dirigentov, ako Lorin Maazel, Zubin Mehta, Nello Santi, Vladimir Fedoseyev, Ricardo Chaily, Fabio Luisi, Christoph Eschenbach, Daniele Gatti, Simone Young, Carlo Rizzi, Donald Runnicles, Jiří Bělohlávek a ďalších a speváckych operných hviezd - Renato Bruson, Leo Nucci, Placido Domingo, Barbara Frittoli, Adriane Pieczonka, Karita Mattila, Ferucio Furlanetto, Paata Burchuladze, Stefania Bonfadelli, Grace Bumbry, Eva Marton, Katia Ricciarelli, Angela Denoke. Nahrával so spoločnosťami ORF Wien, NDR Hannover, Slovenský a Český rozhas, Supraphon, Opus, Naxos, Discover International.

GUSTÁV BELÁČEK študoval na Konzervatóriu (Róbert Szűcs) a VŠMU v Bratislave (Eva Blahová). Vzdelanie si rozšíril na Mozartovej Akadémii a na Medzinárodnej Bachovej akadémii v Stuttgarte. Je absolútnym víťazom Medzinárodnej speváckej súťaže A. Dvořáka v Karlových Varoch v roku 1993, nositeľ 3. ceny na Medzinárodnej opernej súťaži v Siene-Rocca delle Macie v roku 1994 a 1. ceny na Medzinárodnej speváckej súťaži M. Schneidera – Trnavského. Je držiteľom Ceny nemeckého časopisu Opernwelt z roku 1993 v rámci Speváckej súťaže Belvedere vo Viedni a finalista TIJI.

Účinkoval Národnom divadle v Prahe (Ramfis, Dr. Kolenatý), Štátnej opere Praha (Raimondo, Vodník), v Karlsruhe (Mustafa), v Grazi, Bazileji a v Ľubľane (Vodník), v Klagenfurte (Ramfis), v Bazileji (Tom), v Düsseldorfe, Norimbergu, Berlíne a Mníchove (Dr. Kolenatý), v Kodani (Vodník, Gremin), v Drážďanoch (Vodník), v Palerme (Modrofúz, Cathos), vo Verone (Nourabad), vo Florencii (Harašta), Belo Horizonte v Brazílii (Leporello), v Toronte (Don Profondo, Pimen, Mustafa), v Opere Muscat v Ománe (Vodník). Na scéne SND v Bratislave stvárnil postavy ako Osmin, Thibaut, Raimondo, Alidoro, Modrofúz, Escamillo, Dulcamara, Figaro, Bartolo, Gianni Schicchi, Leporello, Pimen, Ramfis, Vodník a Gremin. V Janáčkovej Opere v Brne účinkoval ako Vodník, Leporello, Scarpia a Zachariáš, v Arene di Verona Traviata (Doktor) a Aida (Il Re).

Ako koncertný spevák vystúpil s orchestrami ako Drážďanská filharmónia, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre National de France, New Jersey Symphony, San Francisco Symphony, Montreal Symphony, Cammerata New York, National Orchestra Taiwan, Symfonický orchester  Bavorského rozhlasu, Rozhlasový orchester Štokholm, Viedenský rozhlasový orchester, Londýnska filharmónia. Je pravidelným hosťom Slovenskej filharmónie a Symfonického orchestra Českého rozhlasu. Spolupracoval s renomovanými dirigentmi ako Sir Ch. Mackerras, Z. Mácal, S. Baudo, J. Bělohlávek, L. Pešek, V. Válek, L. Svárovský, J. Judd, D. R. Davies, A. Escobar, J. Temirkanov, A.  Ligeti, Ch. Dutoit, A. Zedda, D. Oren, C. Rizzi, M. Alsop, F. Chaslin, M. Jansons, E.-P. Salonen, K.  Masur, S. Ozawa a ďalší. Účinkoval v Royal Albert Hall v Londýne, v Concertgebouw v Amsterdame, na Konzervatóriu a v Palais des Beaux-Arts v Bruseli, na Konzervatóriu Giuseppe Verdi v Miláne, v Théatre des Champs-Élysées v Paríži, v Davies Symphony Hall San Francisco, v Brucknerhaus v Linzi, v Großes Festspielhaus Salzburg a na medzinárodných festivaloch ako Bratislavské hudobné slávnsoti, Pražská jar, Baltic Festival Stockholm, Rheingau a Luzern festival, BBC Proms a v Arena di Verona.

Beláček nahráva pre Bayerischer Rundfunk, BBC a mnohé iné rozhlasové a televízne spoločnosti. Spolupracuje s vydavateľstvami Opus, Mezzo Mezzo, Supraphon, BBC, Harmonia Mundi, Brilliant Classics, BRklassik, Mirabilia, Radioservis, Naxos, Delos.

V roku 2016 účinkoval v Deutsche Oper Berlin, Bayerische Oper Mníchov a s London BBC spieval v rámci Festivalu PROMS v Royal Albert Hall. V roku 2017 účinkoval v Moskve, Soči a s orchestrom francúzskeho rozhlasu v Paríži.

Nahrávka Dvořákovho Requiem, ktorú realizoval s New Jersey Symphony Orchestra pod vedením Zdenka Mácala pre firmu Delos Label bola ocenená v roku 2001 americkou Grammy. V októbri roku 2008 prevzal v Miláne prestížnu cenu nadácie Gabardi za interpretáciu diel Mozarta a Rossiniho. V roku 2015 bol navrhnutý na cenu Thalia za rolu Scarpiu.                                                                                                             

 

EVA VIRSIK účinkovala medzinárodne na recitáloch a ako sólistka s orchestrami v Európe (Nemecko, Francúzsko, Grécko, Rakúsko, Rusko, Turecko, Česko, Slovensko) v Amerike (USA) a Ázii (Južná Kórea). V USA po debute v New Yorku v Carnegie Hall (2008) koncertovala pozdĺž východného pobrežia v štátoch Maine, Massachusetts, New York, Connecticut, Virginia a Washington DC. Ako sólistka vystúpila s poprednými orchestrami na Slovensku a v zahraničí - so Slovenskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, ŠKO Žilina, Štátnou filharmóniou Košice, Slovenským komorným orchestrom, s Orchestrom Berlínskeho rozhlasu, Orchestre National de Lille, so Západočeským symfonickým orchestrom, v USA o.i. s Portland Symphony Orchestra, Eastern Connecticut Symphony, s orchestrom Southern Finger Lakes, Cape Ann Symphony, Maine Chamber Ensemble a i. Už v mladom veku spolupracovala s dirigentmi ako Libor Pešek, Ondrej Lenárd, Ľudovít Rajter, Bystrík Režucha, Vladimír Válek, Hideaki Mutó, Robert Hanell. Neskôr debutovala v USA s Portland Symphony Orchestra so šéfdirigentom Toshiyuki Shimada, s ktorým spolupracovala i s ďalšími orchestrami vo Francúzsku a v USA. Na Slovensku obnovila účinkovanie roku 2012, so Štátnym komorným orchestrom v Žiline pod taktovkou Olivera von Dohnányiho a v Bratislave recitálom (2013). V tom istom roku bola zaradená do medzinárodnej listiny Steinway Artist. Účinkovala na festivaloch, napr. Berolina v Nemecku, Ruská zima, BHS (so Slovenskou filharmóniou), Nitrianska hudobná jar (opakovane, so SF aj so SOSR), v USA Arcady Music Festival, Saco River festival, Schubertov festival, Schumannov festival, v Južnej Kórei Lindenbaum festival (mierová misia), s komornými súbormi Portland String Quartet, DaPonte String Quartet, v Smetanovom dome v Prahe, Mozartovom dome vo Viedni a

Schumannovom dome v Zwickau, aj v rámci OSN v New Yorku (75.+1 výročie v 2021 a pre prezidentov Ivana Gašparoviča a Andreja Kisku 2010, 2012, 2014), pre diplomatické zbory vo Washingtone DC (20. výročie Slovenskej republiky) a v Ankare pre krajiny V4 (2017). V minulých sezónach vystúpila na festivale Roberta Schumanna v USA, v kórejskom Soule (Shinyoung Hall) a Incheone (Tribowl Cultural Center), v Bratislave s dirigentom /klaviristom Alexejom Kornienkom (Rakúsko). Roku 2021 inaugurovala ‘Lang Lang Black Diamond’ Steinway klavír v Starom Klíži a vystúpila v New Yorku k výročiu OSN, o rok neskôr 2022 účinkovala

s Eastern Connecticut Symphony v Beethovenovom Trojkoncerte so Sophie Shao a Elissou Lee-Koljonen a v Bratislave s huslistkou Hannah Cho. Medzi vystúpenia

v tomto roku patrí o.i. otvárací koncert festivalu Kláry Schumann v USA (Orchestra of Southern Finger Lakes, New York), recitály v Rakúsku a Maďarsku, v rámci série Virsik & Friends v Bratislave sólové a komorné vystúpenie s huslistkou Elenou Denisovou a štvorručné duo so Svetlanou Smolinou. Eva Virsik je laureátkou Medzinárodnej klavírnej súťaže Maria Callas Grand Prix v Aténach ako aj Slovenskej interpretačnej súťaže a víťazkou 1. cien zo Smetanovej súťaže a z Virtuosi per Musica i ďalších, vrátane Ceny českej hudobnej kritiky. Nahrávala na Slovensku pre Opus, pre archív RTVS a v Nemecku pre SWR/ARD a priame prenosy z jej koncertov boli vysielané rozhlasmi a televíziou v USA (PBS, WGBH Boston, WGME-CBS). Jej album ‘Piano Encores’ bol vysoko hodnotený v časopise Fanfare (Washington Post, kritik Patrick Rucker). Narodila sa v Bratislave a ako štvorročná debutovala v televízii. Z Konzervatória v Bratislave pokračovala na Čajkovského Konzervatóriu v Moskve pod vedením Jakova Zaka a Stanislava Nejgauza (ukončené s Art.D.). Vyučovala na VŠMU v Bratislave, neskôr na univerzitách v Nemecku

a USA a viedla klavírne kurzy na troch kontinentoch, posledne v Kórei v rámci Lindenbaum akadémie v Incheone, v Turecku na Marmara univerzite v Istanbule

a v marci t. r. v New Yorku v rámci Schumannovho festivalu v USA.

MAPA

Sidónie Sakalovej 159
014 01 Bytča

bottom of page