top of page

Dvorana Evanjelického kolégia

15. JÚN 2025 | 18.00

MUCHA QUARTET (Slovensko)
JURAJ TOMKA I. husle
JOZEF OSTROLUCKÝ II. husle
VERONIKA KUBEŠOVÁ viola
PAVOL MUCHA violončelo

MAROŠ KLÁTIK klavír (Slovensko)

Hudobná produkcia sa na Slovensku začala vzmáhať na prelome 19. a 20. storočia. Nedisponovala síce medzinárodne uctievanými menami, ako to bolo v iných v tom čase ešte medzinárodne hudobne neznámych krajinách – v Nórsku (Grieg), Fínsku (Sibelius), Dánsku (Nielsen), Poľsku (Szymanowski), Rumunsku (Enescu). Kvalitou však aj tvorba na Slovensku ponúka vzácne a šťavnaté plody. Platí to o tvorbe otca aj syna Moyzesovcov. Česko už v tom čase svietilo na medzinárodnej oblohe hudobného profesionalizmu vďaka Antonínovi Dvořákovi. Hoci sa český génius rád venoval piesňovej tvorbe a krehkým miniatúram, v zásade bol autorom so symfonickým, či dokonca operným srdcom. Svedčia o tom aj jeho rozsiahle komorné diela.

Vstupenky 12 € /10 € si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal alebo hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

Mucha Quartet vzniklo v roku 2003 na pôde Konzervatória v Bratislave a patrí k významným komorným telesám na Slovensku. Prvým učiteľom kvarteta bol Stanislav Mucha, otec violončelistu Pavla Muchu a primárius Moyzesovho kvarteta, ktoré za svojich študentských čias nieslo názov „Muchovo kvarteto“. Komornú hudbu študovali na VŠMU v Bratislave v triede Jána Slávika, na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Johannesa Meissla, a taktiež na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madride pod vedením Güntera Pichlera.Získali 2. cenu na Medzinárodnej interpretačnej súťaži Nadácie Bohuslava Martinů v Prahe (2010), 3. cenu na medzinárodnej súťaži GIANNI BERGAMO CLASSIC MUSIC AWARD 2012 v Lugane, sú víťazmi súťaže Josef Windisch Preis 2013 (Viedeň). Na medzinárodnej súťaži Premio Paolo Borciani 2014 získali 2. cenu a Cenu publika. Obdržali 1. cenu na Medzinárodnej súťaži komornej hudby Antonína Dvořáka 2014 (Praha), ako aj 1. cenu na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka 2015 (Brno).

program

Mikuláš Moyzes (1872-1944)
Sláčikové kvarteto č. 4 G dur
Allegro giusto
Larghetto (con espressione)
Menuetto
Rondo. Allegro con anima

Alexander Moyzes (1906-1984)
Štyria hudci, op. 57 výber
Omilienci chodia
Červené jabĺčko
Žatevná
Valaské rondo
Pred muzikou
Karička
Intermezzo
Treščak

Antonín Dvořák (1841-1904)
Klavírne kvinteto č. 2 A dur, op. 81
Allegro, ma non tanto
Dumka: Andante con moto
Scherzo (Furiant): Molto vivace
Finale: Allegro

Mucha Quartet získalo významné umelecké impulzy na medzinárodných interpretačných kurzoch Internationale Sommerakademie 2012 a 2013 v Reichenau (AT) pod vedením profesorov: Peter Schuhmayer, Johannes Meissl, Othmar Müller, Hatto Beyerle, Miguel da Silva, Evgenia Epshtein, Jan Talich, Petr Prause, Josef Klusoň, András Keller. Zúčastnili sa tiež na prestížnych majstrovských kurzoch v Schwarzenbergu (AT) – Günter Pichler; Académie musicale de Villecroze (FR) – Miguel da Silva, Alfred Brendel; McGill Intertnational String Quartet Academy Montreal (Kanada) – Gerhard Schulz, Michael Tree, Norman Fischer, Atar Arad.                               

Mucha Quartet pravidelne koncertuje na mnohých hudobných festivaloch a kultúrnych podujatiach doma i v zahraničí – spomeňme napr. Bratislavské hudobné slávnosti, festival Viva Musica!, Pražská jar, Concentus Moraviae, recitál vo viedenskom Musikverein, Bordeaux String Quartet Festival, festival Allegretto v Žiline, Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci, Albrechtina – (Ne)známa hudba, komorný cyklus Slovenskej filharmónie, Luxemburskej filharmónie, Musiksommer Reichenau, Schubertiade Schwarzenberg, oficiálna návšteva anglickej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku v roku 2008. V roku 2016 koncertovali na turné v Južnej Kórei a v Číne. V auguste 2013 získali cenu primátora mesta Piešťany za propagáciu slovenskej hudby. Obdržali titul Mladý tvorca v rámci Ceny Nadácie Tatrabanky v kategórii Hudba za rok 2016.

K ich nahrávkam patrí profilové CD (Diskant, 2013), CD Slovenské spevy Bélu Bartóka v spolupráci s Ivou Bittovou (Pavian Records, 2015), CD Bella-Dvořák (Diskant, 2017), CD Štyria hudci (Pavian Records, 2018), CD s tvorbou Ivana Hrušovského (Hudobné centrum, 2021), Jevgenija Iršaia (Pavlík Records, 2022) a Mikuláša Moyzesa (HC, 2023).

V rokoch 2016-2017 boli rezidenčným súborom Rádia Devín. Medzi ich periodické projekty patrí musica_litera (spojenie vážnej hudby a umeleckého slova).

 

Maroš Klátik (1983) študoval hru na klavíri na Konzervatóriu v Bratislave v triede Petra Čermana a na JAMU v Brne pod vedením Aleny Vlasákovej a Jana Jiraského. Pokračoval  doktorandským štúdiom na VŠMU u Idy Černeckej. Počas štúdií získal 1. miesto a titul laureáta na The International Competition of Young Performers 2006 Viedeň, 1. miesto a titul laureáta na Kaukko Sorjonen Foundation 2008, Jyväskylä, Fínsko a Yamaha Music Foundation of Europe 2008, 1. miesto. Maroša Klátika spája dlhoročné umelecké priateľstvo s Rolfom Beckom a International Choir Academy. Absolvoval majstrovské kurzy zamerané na interpretáciu nemeckej a francúzskej piesne v Lübecku pod vedením Rudolfa Jansena a Christy Pfeiler a tiež masterclasses v Meissen u Arkadiho Zenzipera. Od roku 2007 spolupracoval ako sólista s Moravskou filharmóniou Olomouc, Janáčkovým akademickým orchestrom, Filharmóniou Bohuslava Martinů Zlín, Západočeským symfonickým orchestrom Mariánske Lázne, Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala a iné. Ako sólista a komorný hráč účinkoval na mnohých hudobných festivaloch ako Janáčkov festival Brno, Bratislavské hudobné slávnosti, Galéria hudby Nitra, Musica nobilis Spiš, Pianoforte-Fest Meissen, Pažaislio muzikos festivalis Kaunas – Litva, Chopin-Festival Gaming – Rakúsko, EPTA. Je pravidelným hosťom festivalu Albrechtina (Ne)známa hudba. Ako sólista a komorný hráč koncertoval v mnohých krajinách Európy, Ázie a USA. Spolupracuje s poprednými sólistami SND ako Marta Beňačková, Helena Becse Szabó, Eva Hornyaková, Pavol Remenár a i. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne.

organizátor: 

logo.png
PMN23_Presov_loga_sirka1big.jpg
PMN23_Zilina_loga_sirka1big.jpg
bottom of page