Kostol Sv. Sofie
MUCHA QUARTET vzniklo v roku 2003 na pôde Konzervatória v Bratislave a patrí k významným komorným telesám na Slovensku. Prvým učiteľom kvarteta bol Stanislav Mucha, otec violončelistu Pavla Muchu a primárius Moyzesovho kvarteta, ktoré za svojich študentských čias nieslo názov „Muchovo kvarteto“. Komornú hudbu študovali na VŠMU v Bratislave v triede Jána Slávika, na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Johannesa Meissla, a taktiež na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madride pod vedením Güntera Pichlera. Získali 2. cenu na Medzinárodnej interpretačnej súťaži Nadácie Bohuslava Martinů v Prahe (2010), 3. cenu na medzinárodnej súťaži GIANNI BERGAMO CLASSIC MUSIC AWARD 2012 v Lugane, sú víťazmi súťaže Josef Windisch Preis 2013 (Viedeň). Na medzinárodnej súťaži Premio Paolo Borciani 2014 získali 2. cenu a Cenu publika. Obdržali 1. cenu na Medzinárodnej súťaži komornej hudby Antonína Dvořáka 2014 (Praha), ako aj 1. cenu na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka 2015 (Brno). Mucha Quartet získalo významné umelecké impulzy na medzinárodných interpretačných kurzoch Internationale Sommerakademie 2012 a 2013 v Reichenau (AT) pod vedením profesorov: Peter Schuhmayer, Johannes Meissl, Othmar Müller, Hatto Beyerle, Miguel da Silva, Evgenia Epshtein, Jan Talich, Petr Prause, Josef Klusoň, András Keller. Zúčastnili sa tiež na prestížnych majstrovských kurzoch v Schwarzenbergu (AT) – Günter Pichler; Académie musicale de Villecroze (FR) – Miguel da Silva, Alfred Brendel; McGill Intertnational String Quartet Academy Montreal (Kanada) – Gerhard Schulz, Michael Tree, Norman Fischer, Atar Arad. Mucha Quartet pravidelne koncertuje na mnohých hudobných festivaloch a kultúrnych podujatiach doma i v zahraničí – spomeňme napr. Bratislavské
hudobné slávnosti, festival Viva Musica!, Pražská jar, Concentus Moraviae, recitál vo viedenskom Musikverein, Bordeaux String Quartet Festival, festival Allegretto v Žiline, Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci, Albrechtina – (Ne)známa hudba, komorný cyklus Slovenskej filharmónie, Luxemburskej filharmónie, Musiksommer Reichenau, Schubertiade Schwarzenberg, oficiálna návšteva anglickej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku v roku 2008. V roku 2016 koncertovali na turné v Južnej Kórei a v Číne. V auguste 2013 získali cenu primátora mesta Piešťany za propagáciu slovenskej hudby.
Obdržali titul Mladý tvorca v rámci Ceny Nadácie Tatrabanky v kategórii Hudba za rok 2016. K ich nahrávkam patrí profilové CD (Diskant, 2013), Slovenské spevy Bélu Bartóka v spolupráci s Ivou Bittovou (Pavian Records, 2015), ako aj CD Bella - Dvořák (Diskant, 2017). V rokoch 2016-2017 boli rezidenčným súborom Rádia Devín. Medzi ich periodické projekty patrí musica_litera (spojenie vážnej hudby a umeleckého slova).
VLADO KULÍŠEK sa od detstva sa venoval umeniu a kultúre, ale vyštudoval Vysokú vojenskú školu. Profesionálne sa začal venovať kultúre už v armáde, čo naplno rozvinul po ukončení vojenskej kariéry. Pritom dokázal skĺbiť organizačné schopnosti a umelecké cítenie. Od roku 1991 je profesionálnym umelcom v oblasti pantomímy. Ročne absolvuje okolo 200 predstavení na Slovensku a v zahraničí, ktoré si aj sám manažuje. So svojim divadlom úspešne účinkoval prakticky po celej Európe, ale napríklad aj vo Vietname, Číne, USA ap. Má vzťah ku klasickej hudbe, a preto často spolupracuje s rôznymi komornými súbormi na špeciálnych projektoch práve v tomto žánri. Tento mimoriadne činorodý umelec sa venuje takisto mnohým humanitárnym a charitatívnym aktivitám. Založil a je správcom Nadácie Počuť srdcom, ktorá sa venuje sluchovo postihnutým deťom na celom Slovensku. Pravidelne pre nich organizuje rovnomenný benefičný koncert. Stál aj pri zakladaní fondu dr. Klaun, ktorý organizuje divadelné predstavenia pre dlhodobo choré a opustené deti v ústavoch, nemocniciach a podobných zariadeniach. Od roku 2003 je umeleckým šéfom tohto projektu a organizuje mesačné vystúpenia umelcov po celom Slovensku. Od roku 2011 spolupracuje aj s medzinárodnou humanitárnou službou The Onennes-Heart-Tears and Smiles a v rámci tohto projektu účinkoval pre choré a postihnuté deti napríklad v Japonsku, Vietname, Indonézii, Malajzii a v Rusku. Roku 2022 vydal svoju knihu Od Vietnamu po Čínu.
program
Antonio Vivaldi (1678-1741)
Štyri ročné obdobia
Koncert č. 1 E dur, op. 8, RV 269 Jar
Allegro
Largo e pianissimo sempre
Allegro pastorale
Koncert č. 2 g mol, op. 8, RV 315 Leto
Allegro non molto
Adagio e piano-Presto e forte
Presto e forte
Koncert č. 3 F dur, op. 8, RV 293 Jeseň
Allegro
Adagio molto
Allegro
Koncert č. 4 f mol, op. 8, RV 297 Zima
Allegro non molto
Largo
Allegro
Maurice Ravel (1875-1937) / arr. Ernst-Thilo Kalke (1924-2018)
Bolero